טיולים בישראל| טיולים בארץ
מסלולי טיולים בדרום
חזרה לדף הבית
אתרי צלילה בארץ ובסיני
אתרים מומלצים
טיולי הכרויות למגזר הדתי לאומי- הסבר מפורט
אודות בעלי האתר
מסלולי טיולים במרכז
מסלולי טיולים בצפון
 
Google


 

 

 

 

 

 

 

 

 נחל אבוב - קצר ולעניין


גב זהובממש מתחת לערד בין שכבות הגיר והביטומן מתחתר לו נחל אבוב - פנינה של גבים זהובים בין הרים מחורצים היוצרים נוף ייחודי לנחל זה.

את המסלול התחלנו ממצפה זוהר הנמצא בסמוך לאזור התעשייה של העיר ערד (כביש עפר לא נוח במיוחד אך עביר מגיע לשם מכביש 31) היות שנסענו בטרנטה הותיקה שלנו השארנו אותה בחניון של מצפה זוהר (טעות - מתברר שתעשיית הרכב הבדואית מפרקת גם טרנטות..).

הדרך אל מצפה זוהר


ממצפה זוהר נשקף נוף פנוראמי של מדבר יהודה וניתן לראות ביום בהיר אף את ים המלח.

נוף ממצפה זוהר

התחלת השביל

התחלנו את מסלול נחל אבוב בשביל שחור היורד ממצפה זוהר בתלילות אל מעוק הנחל המנוקד בגבים צלולים ובצמחיית מדבר (תודות לגשם של חודש שעבר...) הליכה של עוד כמאה מטרים מביאה אותנו לראש המפל הגדול של נחל אבוב.מעל המפל


כאן ישנה נקודת תצפית נהדרת אל הנוף האופייני לנחל זה - שכבת גיר לבנה במעוק הנחל מנוקדת בגבים בשלל צבעי המדבר , חום זהוב וירוק המנצנצים באור העדין של שעת הבוקר ומשקפים את המצוקים , אל מול ההרים התוחמים את הנחל העשויים משכבת חרסית- ביטומן מחורצת להפליא כביד אומן ליצירת נוף הקורץ לצלם ולטייל כאחד.

כבשים

השביל יורד משמאל למפל בסיוע דירגיות ברזל הנטועות בנקודות מפתח במורד. אנו עוצרים בתחתית המפל לארוחה קלה והתרשמות מהנוף וממשיכים במורד הנחל עוד כ 2 קילומטר תוך חציית גבים ירידה במפלים קטנים וצפייה בעדרי העיזים על ההרים למעלה.


גבים סדורים


גבים באבובכחצי קילומטר לפני נקודת היציאה מהנחל (אל כביש 258 מדרום לצומת חתרורים) עולה השביל ממעוק הנחל אל גדתו המזרחית על מנת לעקוף מפל תלול. מנקודת הגובה על גדתו של הנחל נשקף נוף של עיקול הנחל והמפל שהוא לטעמי מהמדהימים שראיתי במדבר יהודה. לאחר צילומים של נוף הפלא ורשימת תזכורת לחזור בעתיד לנקודה זו בשעת שקיעה (כמובן לצלם) אנו ממשיכים עם השביל אל מוצא הנחל מדרום לצומת חתרורים.

עיקול הנחל


לחזרה למצפה זוהר אנו ממשיכים על הכביש צפונה חוצים את צומת חתרורים (באזור זה נמצאות גבעות צבעוניות שנוצרו לפי הגאולוגים משריפה ספונטנית של סלעי ביטומן בסביבה של סלעי חרסית וגיר ליצירת שלל מינרלים צבעוניים) וממשיכים צפונה עד לפניה שמאלה לדרך עפר המסומנת בצבע כחול המובילה בתלילות אל מצפה זוהר (עם הטרנטה העלייה הייתה הרבה יותר קלה...).

לאחר כקילומטר וחצי של עליה מתישה אנו עוצרים לנוח באנדרטת זיכרון לזכר הנופלים על משמר הנגב ממנה נשקף נוף של מדבר יהודה, ים המלח,פאתי העיר ערד ושל רוג'ום זוהר - שריד של תחנת אספקה רומאית עתיקה.


רוגום זוהר


 

נוף ים המלח

אנו ממשיכים במעלה התלול אל מצפה זוהר ושם מגלים כי הטרנטה שלנו צורפה לתעשיית הרכב של בדואיסטאן אבל זה כבר סיפור של טיול אחר בין משטרת ערד מוסכי באר שבע וחברת הביטוח....

מצוק


תקציר הטיול - ממצפה זוהר במורד נחל אבוב וחזרה על הכביש דרך צומת חתרורים.
דרגת קושי    - קצר וקל (בעיקר תודות למזג האויר הקריר).
חודש הביצוע- דצמבר.
סיכום           - טיול קל (מלבד העלייה הקשה בדרך חזרה למצפה זוהר וכמובן מלבד הפריצה                           לרכב) בנוף יפהפה בין גבים מדהימים (כמובן רק אחרי גשם באזור).
לינקים          - נחל אבוב במנהלת הטיולים
מילות מפתח- נחל אבוב , מצפה זוהר , רוג'ום זוהר
 

 

 המסלולים באתר בוצעו ונכתבו ע"י צוות Y-tour
.החומר הכתוב מכיל תאור אודות המסלול שבוצע בלבד ואינו בא בגדר המלצה כלשהי
על המטייל להתייעץ עם הגורמים המוסמכים לפני ביצוע הטיול,
.האחריות על ביצוע הטיולים המוזכרים באתר תחול על המטייל בלבד

© Copyright 2007. Y-Trip.info