trip
מסלולי טיולים בדרום
חזרה לדף הבית
אתרי צלילה בארץ ובסיני
אתרים מומלצים
טיולי הכרויות למגזר הדתי לאומי- הסבר מפורט
אודות בעלי האתר
מסלולי טיולים במרכז
מסלולי טיולים בצפון
 
Google


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

נחל עקרבים – מה מסתתר מתחת למצלעות?

מי מסתתר מאחורי הבולדים?

הימים ימי משבר כלכלי וחברות ההיי טק מאלצות את עובדיהן לקחת ימי חופש על מנת לצמצם בהוצאות.

למזלנו עדיין לא הגבילו את מרחק הנסיעה ברכבי הליסינג אז אצנו רצנו ונסענו, היי דרומה לכיוון דימונה.

מכביש 25 המוביל מטה לכיוון ים המלח אנו פונים ימינה אל כביש 206 לכיוון המכתש הגדול ומספר קילומטרים בהמשך הדרך שמאלה אל כביש 227 המוביל אל מעלה עקרבים.

זהו אחד הכבישים הנטושים ביותר בארץ ובשעת בוקר (לא כל כך מוקדמת זו) אנו הרכב היחיד הנע בין עצי האשל הבודדים לגבעות הגיר המקיפות את הכביש, וטוב שכך מכיוון שבקטעים מסוימים הכביש צר עד כדי מעבר של רכב בודד ולעיתים על שפת תהום...

לאחר כרבע שעה של נסיעה בכביש המשובש אנו מגיעים להצטלבות עם דרך עפר כבושה הפונה שמאלה ומשולטת לכיוון המכתש הקטן ונחל עקרבים.

אנו מחנים בצד הכביש והליכה מהירה על כביש העפר מביאה אותנו להצטלבות סימון שבילים , ימינה לנחל עקרבים על הסימון השחור וישר למעלה עלי ותצפית המכתש הקטן על הסימון האדום.

איך נוכל לוותר על תצפית המכתש הקטן על הבוקר? חיש קל צעדה של רבע שעה ואנו בשביל השקוף המתפצל מהאדום ומוליך אל שן סלע בולטת המספקת תצפית פנורמית אל המכתש הקטן.

תצפית המכתש הקטן

מכאן אנו צופים אל המכתש שנוצר על פי זכרונותי משיעורי הגיאולוגיה באזור אשר בו היה רכס קימוט קדום , שיצר משטחי סלע גיר נטויים בזויות שונות ומשונות לפי קוי הרכס (מצלעות), ואשר חשיפה לתנאי בליה קטמה את ראשו ועשרות הנחלים הנראים בתחתית המכתש רוקנו את סלע החול הרך מתוכו ויצרו מכתש.

ממולנו מעברו המזרחי של המכתש ניתן לראות את שער אשמדאי דרכו זורמים מי השטפונות בעת הגשמים החוצה מהמכתש , ובעת עונת הטיולים זורמים מטיילים לתוך המכתש...

אנו חוזרים אל השביל השחור ומתחילים את מסלול נחל עקרבים, ראשיתו של המסלול על גדת הנחל בשביל רחב ונוח אשר חיש קל עוקף מפל בערוץ הנחל וממשיך על גדתו בצורה נוחה.

לאחר כחצי קילומטר מתגלה הנוף של נחל עקרבים היורד בתלילות מטה ודרך הפער שיוצר הנחל במצלעות האזור ניתן לראות את הערבה הרחק באופק.

נחל עקרבים והערבה

עוד כחצי קילומטר והשביל יורד בסמוך למפל בירידה די נוחה אך תלולה אל אחד היובלים של נחל עקרבים , מכאן השביל ממשיך על גדת הערוץ ויורד לתוכו כאשר הוא הולך וצר ונטוי מעט , דבר המחיב הסתמכות על נעלי הליכה מעולות וזהירות מעטה.

השביל ממשיך מטה אל הערוץ ונפגש עם ערוץ שני של נחל עקרבים אשר חלפנו מעליו בתחילת המסלול, מכאן מתחברים השניים לפארק האתגרים של נחל עקרבים.

מתגלשים בנחל עקרבים

המסלול יורד בתלילות אל ערוץ הנחל החותך את מצלעות הגיר אשר מהן בנוי האזור כולו ויוצר משטחים ארוכים הנטויים בזויות תלולות של 45 מעלות ומחיבים ירידה זהירה , נעלי הליכה מעולות , וקצת ניסיון ממגלשות גן השעשועים של ילדותנו.

זויות משונות בנחל עקרבים

בין משטחי הגלישה חתר הנחל מספר מפלים קטנים המחייבים הסתמכות על דרגיות אחיזה וסולמות שהותקנו במקום על מנת לחצותם. ביניהם מפל העובר מעל גב עמוק ודרגיות מאפשרות חציה מעליו אל משטח משופע ממנו ניתן להמשיך הלאה.

יורדים את מפל הגב בנחל עקרבים

המפלונים המבטיחים אשפוז ארוך לכל מי שירפה אחיזתו מהדרגיות מחדדים את חושי הזהירות ואנו עובדים אותם חיש קל.

המפל השני בנחל עקרבים

מיד אחרי המפלונים על מנת לגוון ולהדהים את המטיילים, דרדרת בולדרים עצומה חוסמת את המשך הירידה , ומספקת כחצי שעה של ירידה מהנה בין אחיזות על קצוות הבולדר למעבר מתחתיהם.

הבולדרים בנחל עקרבים

למרבה הצער חיש קל מסתיים מסלול האתגר של הנחל ואנו מגיעים אל סופו של החלק הקניוני אשר בו פזורים בערבוביה מצלעות בזויות שונות סלעי ענק בלויים בצורות אומנותיות ומפלון אחד ממנו יוצא הנחל אל מישור המדבר.

מצלעות בסיום מפלי נחל עקרבים

בסמוך למפלון מושך השביל בצורה אנכית על מצלעת גיר בסיוע דרגיות וחבל, ובדרך פלא מתחלף נוף הנחל האימתני , בנחל מאולף החותר במתינות במישור המדבר.

מצלעה אחרונה בנחל עקרבים

אנו ממשיכים בנחל עוד כקילומטר עד לצומת עם השביל הכחול לנקודה בה השביל השחור עולה בתלילות אך בדרך נוחה  אל מישור המדבר.

בנקודה זו נשאר שריד אחרון לעונת הפריחה של יחנוק המדבר, ואחרי צילומי דוגמנות שביצע עבורנו אנו ממשיכים במעלה השביל.

יחנוק המדבר

השביל ממשיך בשטח מישורי משמים עד לצומת שוב עם דרך ג'יפים מסומנת בכחול (שביל המצלעות) ומושך שמאלה בתלילות למעקף מסביב מפל חזרה אל ערוץ נחל עקרבים.

עוד כקילומטר ומרחוק ניתן לראות ים ירוק ובתוכו שלל עצי דקל המסגירים את מיקומו של עין צין, אך השמש המתקרבת במהירות אל קו האופק מזרזת אותנו ואנו מתעלמים מהשביל הירוק הפונה אל עין צין וממשיכים בשביל השחור בתוך סבך צמחים הגדל בנחל.

השביל חולף בסמוך לעוד קבוצת עצי דקל המסמנים את עין עקרבים ואנו כמובן במירוץ מול השקיעה ממשיכים הלאה.

עוד הליכה קלה והשביל עולה בתלילות מהנחל אל מישור המדבר (כמובן שמתחתינו משתרע נוף קדומים של נחל צין ושפעת צמחיתו) ומגיע אל דרך ג'יפים המוליכה אותנו לאורך כשתי קילומטר אל תחתיתו של כביש מעלה עקרבים.

מקוצר הזמן אנו מוותרים על ביקור ברוג'ום צפיר, ומתחילים בטעימת עוקץ העקרב, הטיפוס האימתני והמתיש במעלה כביש מעלה עקרבים.

אך התחלנו לטפס ולגלות את נוף הערבה הנשקף מתחתינו , וטרמפ ממסמן שבילים שבא לתקן סימונים בנחל גוב הסמוך מנטרל את עוקץ העליה ומחזיר אותנו חיש קל אל הרכב הממתין לנו (להפתעתנו ללא פריצה...) בראש נחל עקרבים.

אכן מסתבר כי ההשקעה במפות סימון שבילים משתלמת מאוד...
תקציר הטיול
- תצפית המכתש הקטן וירידה בנחל עקרבים.
דרגת קושי    - קשה - לדעתי מצריך נעלי הליכה מעולות.
חודש הביצוע- פברואר.
סיכום           - תצפית נהדרת אל המכתש הקטן ושעשועים אתגריים בנחל עקרבים.
לינקים          - נחל עקרבים בויקיפדיה  נחל עקרבים במסלולים  .
מילות מפתח- נחל עקרבים ,המכתש הקטן ,תצפית מעלה עלי , מעלה עקרבים , בולדרים  .

 


 המסלולים באתר בוצעו ונכתבו ע"י צוות Y-tour
.החומר הכתוב מכיל תאור אודות המסלול שבוצע בלבד ואינו בא בגדר המלצה כלשהי
על המטייל להתייעץ עם הגורמים המוסמכים לפני ביצוע הטיול,
.האחריות על ביצוע הטיולים המוזכרים באתר תחול על המטייל בלבד

© Copyright 2007. Y-Trip.info