טיולים בישראל| טיולים בארץ
מסלולי טיולים בדרום
חזרה לדף הבית
אתרי צלילה בארץ ובסיני
אתרים מומלצים
טיולי הכרויות למגזר הדתי לאומי- הסבר מפורט
אודות בעלי האתר
מסלולי טיולים במרכז
מסלולי טיולים בצפון
 
Google


 

 

 

 

 

 

 

 

 נחל אלכסנדר – ממעברות לים התיכון


עלה קמליום שישי חורפי משאיר מעט שעות אור לטיול ומכוון אותנו לטיול ליד הבית בנחל אלכסנדר.
טרמפ מהיר מאחד מבני המשפחה לשער של קיבוץ מעברות ,ירידה מתחת לגשר ופתאום אנחנו על גדתו של נחל אלכסנדר הזורם בעוז.

נחל לדוגמא


מי הנחל המקציפים מעט מסגירים את מקור חלק מהם משופכי ארצנו אך שפעת הברווזים ,הדגים וציפורים נודדות בעלות מוטת כנפיים מרשימה מאותתות כי הזיהום ברמה נסבלת יחסית...


ספסל בקטע לדוגמא


חלקו הראשון של הטיול עובר לכיוון מערב (כמובן הנחלים זורמים אל הים ) על גדת הנחל לאורך כקילומטר מטופח להפליא של קטע "נחל לדוגמא" המהווה דוגמא לשינוי שמעט כסף והרבה רצון טוב יכול לעשות.

הקטע משובץ בשבילי הליכה נוחים לאורך גדת האגם ומעט גבוה ממנה המאפשרים טיול נוח ותצפית אל שלל הציפורים הנופשות כאן. גשר ברזל קטן החוצה את הנחל לכיוון מעברות מספק מראה פנוראמי של הנחל והצצה לציפורים הממריאות בגובה העיניים.


לאחר הקטע לדוגמא ממשיך השביל בדרך סלולה וצרה העוברת לאורך הגדה בין שטחים חקלאיים נרחבים ופרדסים (מי אמר שאין במרכז מקום?) לבין מתקני שעשועים לילדים וספסלי מנוחה הנראים הזויים מעט בלב השמורה.

שביל


בלב הפרדסים


אנו ממשיכים עם השביל כ-3 קילומטר עד גשר הצבים הידוע בו בסופי שבוע מתאספים בני האזור על הגשר החוצה את הנחל ומאכילים את הצבים השוחים מתחת לגשר , נראה כי בגדה הדרומית של הנחל נעשה מבצע בניה מסיבי והוקם בו מגדל תצפית לתפארת, אך אנו משאירים את התצפית לביקור הבא של הצבים , וממשיכים במורד הנחל.

לאחר כמה מאות מטרים אנו מגיעים לגן ארועים בו בנויה מרפסת תצפית לתפארת אל תוך הנחל, אך המשך השביל מעט מבולבל... רוכבי אופניים העוברים באזור מנחים אותנו אל המעבר מתחת לגשר הרכבת וצפונה לאורך פסי הרכבת ולאחר כמחצית הקילומטר שוב שמאלה חזרה אל גדת הנחל.


נוף מגן הארועים


באזור זה מתחבר הנחל עם נחל נוסף ליצירת משטח מים נרחב , כאשר מצפונו חורשות פסטורליות וריכוזי פריחה של נרקיסים. עוד קילומטר במורד הנחל ומתגלה לעיננו פארק קטן לרגלי גבעה ועליה חורבה. זוהי חורבת סמארה הנקראת על שם משפחת סמארה שהיתה בעלי האזור בעבר. הגבעה עטורה פריחה בשלל גוני צהוב אדום ולבן וממנה נשקף נוף של עיקול הנחל, ים התיכון ומבנה מוזר מצפון ששימש בעבר לגידול חלזונות מאכל לשווקי המזרח הרחוק...

נרקיסים

נוף מחורבת סמארה


אנו ממשיכים לאורך הנחל ולאחר כחצי קילומטר עוברים מתחת לגשר הנושא עליו את התנועה הכבדה של כביש מספר 2. הגענו לחלקו האחרון של הנחל ולשפכו אל הים, תופעה מעניינת הניכרת בחלק זה הינה הגדה הדרומית של הנחל המכוסה דיונות חול לעומת הגדה הצפונית המכוסה סלעי כורכר, כנראה שכיוון הרוחות כאן מדרום לצפון והחול הנע צפונה נסחף עם הנחל אל הים ומותיר את הגדה הצפונית לחסדי סלעי הכורכר.

מצנחים בשפך הנחל

לסיום הטיול אנו מנצלים את פלאי הסלולר ופלאי הקירבה לבית ומזעיקים טרמפ מהיר הביתה ממש בזמן לארוחת צהריים. אכן יש יתרונות לטיול קרוב לבית...


 

על הגדה
תקציר הטיול - מקיבוץ מעברות לשפך נחל אלכסנדר דרך קטע נחל לדוגמא , גשר הצבים, חורבת                              סמארה ושפך הנחל.
דרגת קושי    - קל ומישורי (בעיקר תודות למזג האויר הקריר).
חודש הביצוע - ינואר.
סיכום           - טיול קליל ומהנה עם הרבה נקודות מעניינות לאורכו, סימון שבילים בעייתי אחרי גשר                            הצבים אבל אפשר להסתדר.

מילות מפתח - נחל אלכסנדר , גשר הצבים , חורבת סמארה המסלולים באתר בוצעו ונכתבו ע"י צוות Y-tour
.החומר הכתוב מכיל תאור אודות המסלול שבוצע בלבד ואינו בא בגדר המלצה כלשהי
על המטייל להתייעץ עם הגורמים המוסמכים לפני ביצוע הטיול,
.האחריות על ביצוע הטיולים המוזכרים באתר תחול על המטייל בלבד

© Copyright 2007. Y-Trip.info