טיולים בישראל| טיולים בארץ
מסלולי טיולים בדרום
חזרה לדף הבית
אתרי צלילה בארץ ובסיני
אתרים מומלצים
טיולי הכרויות למגזר הדתי לאומי- הסבר מפורט
אודות בעלי האתר
מסלולי טיולים במרכז
מסלולי טיולים בצפון
 
Google


 

 

 

 

 

 

 

 

 ארבל - נחל מבצר וישוב


עלי שקדיהאת טיולנו התחלנו במושב ארבל הסמוך לטבריה, הנמצא על כביש 7717.

החנינו את הרכב סמוך לשער המושב , והתחלנו בצעדה לכיוון הר ארבל בדרך אספלט נוחה (עבירה לכלי רכב לאלו אשר אינם מעוניינים בהנעה טבעית) היוצאת לכיוון צפון מערב משער היישוב ומקיפה אותו.

את הדרך העולה אל ההר מאירות שקדיות אשר חודש שבט מפתה אותן להתכסות בבגדי כלולות לבנים, לעומתן שלל תורמוסים כחולים בצידי הדרך מתריסים כנגד פרות משועממות "אני רעיל - לא מאכל לבקר"...

אנו מסרבים לטרמפים שמציעים נהגים אדיבים בדרך אל פסגת הארבל, שלל הפריחה הרבה יותר נעים מריפוד הרכב...

הדרך אל הארבל בעונה זו היא ממש חוויה צבעונית הנשקפת אל הר ארבל מצד ימין , הר ניתאי מצד שמאל כאשר בתווך ביניהם זורם לו נחל ארבל אל הכנרת.

מרבד פריחה


הדרך הסלולה מסתיימת בחניון על הר הארבל וסיור קצר על פסגת ההר מגלה נוף פנורמי של הכנרת ,סביבותיה של בקעת ארבל ממנה הגענו ושל הכפר חמאם הנמצא למרגלות הארבל מצפונו. אנו בוחרים בשביל האדום המוביל אותנו אל מצוקו הצפוני של ההר ויורד בו בתלילות בדרך המעוגנת בעשרות דרגיות ברזל לבטיחות ונוחיות המטיילים.


חמאם

נוף מארבל


הירידה במצוק התלול מאתגרת את בלוטת האדרנלין אך מראה הנוף ממול של הר ניתאי מרגיעה את הנפש. ההר ממול חרוץ כולו במערות שניכר בהן כי נחצבו בידי אדם, מעניין אלו סיפורים חבויים בהן...


הר ניתאיהשביל האדום ממשיך כמאה מטרים מזרחה אל מרגלות המצוק שם מתגלים שרידים של מבצר אשר בו מספר יוספוס פלביוס התבצרו אחרוני התומכים של בית חשמונאי. וצבאות הורדוס הצרים עליהם הורידו חיילים בכלובי מתכת מראש המצוק אשר משכו את המתבצרים אל התהום על ידי מוטות בעלי קרסים. 

מבצר חשמונאי

למרבה הצער בעת הביקור המבצר נמצא בשיפוצים ואיננו יכולים לסייר בו. השביל האדום ממשיך במורד נוח אל הכפר חמאם ובתחתית המשעול אנו פוגשים את נחל ארבל הזורם בעוז וממשיכים במעלה הנחל בשביל הכחול.


נחל ארבל


הדרך לאורך הנחל משובצת בפינות חמד המתאימות להפסקת אוכל לצידן אך גם בקוליסים של רכבי שטח שהתמלאו במים ומאלצים לבוסס בנחל עד ברכיים.

עליה מהנחל

לאחר כשתי קילומטר אנו עולים מן הנחל בשביל הירוק המטפס בתלילות אך בנוחות חזרה אל הכביש דרכו הגענו קודם אל ההר. מעט לפני הכביש אנו עוברים דרך שרידי בית הקברות של ארבל הקדומה בו ניתן לראות שרידי מערות קבורה הצופות אל הנוף המרהיב של נחל ארבל.  אנו חוצים את הכביש וממשיכים דרך מפרץ חניה קטן בצד הכביש אל שרידי בית הכנסת העתיק של ארבל שהשתמר בצורה די טובה , אפילו כמה מן העמודים התומכים עדיין על תילם.


נוף ממערות הקבורה


בית הכנסת

אנו חוזרים לרכב בכביש בו הגענו ונפרדים בצער מלובן השקדיות לטובת אפור המרכז....


תקציר הטיול - מהישוב ארבל אל הר ארבל, ירידה לחמאם וחזרה דרך נחל ארבל וחורבות ארבל.
דרגת קושי    - קל חוץ מהירידה מהארבל המאתגרת את בלוטות הארנלין.
חודש הביצוע- פברואר.
סיכום           - טיול בלב פריחה מדהימה עם נקודות עניין רבות לאורכו.
לינקים          - ארבל מויקיפדיה
מילות מפתח- נחל ארבל , הר ארבל , ארבל , חמאם , בית הכנסת בארבל.
  המסלולים באתר בוצעו ונכתבו ע"י צוות Y-tour
.החומר הכתוב מכיל תאור אודות המסלול שבוצע בלבד ואינו בא בגדר המלצה כלשהי
על המטייל להתייעץ עם הגורמים המוסמכים לפני ביצוע הטיול,
.האחריות על ביצוע הטיולים המוזכרים באתר תחול על המטייל בלבד

© Copyright 2007. Y-Trip.info