טיולים בישראל| טיולים בארץ
מסלולי טיולים בדרום
חזרה לדף הבית
אתרי צלילה בארץ ובסיני
אתרים מומלצים
טיולי הכרויות למגזר הדתי לאומי- הסבר מפורט
אודות בעלי האתר
מסלולי טיולים במרכז
מסלולי טיולים בצפון
 
Google


 

 

 

 

 

 

 

 

 המכתש הקטן ונחל מזר – על הסכיןתופעה גיאולוגית ייחודית לנגב הינה המכתשים, והנגיש לטיול יום מכולם הנו המכתש הקטן. את טיולנו התחלנו בירידה מדימונה על כביש 25 לכיוון צומת הערבה, ובקילומטר 111 סימון בלוי מכוון אותנו ימינה אל המכתש הקטן על דרך עפר המשובצת בשאריות אספלט ומוליכה אל תוככי המדבר.

הדרך עוברת על פני יישוב בדואי, חולפת על פני סימון מסלול נחל צפית ומסתיימת בחניון לילה די נטוש לפתחו של המכתש הקטן.

מכאן אנו עולים על השביל האדום המוליך אותנו אל בין מצלעות הענק היוצרות מן שער ענקים למכתש (מכאן מתנקז נחל חצרה ומרוקן את תוכן המכתש מטה אל ים המלח) שער זה קיבל שמות שונים , שער אשמדאי, שער השטן ועוד, והעובר בו יכול לדמיין את הענק שמן הסתם עמד בדמיונם של נותני השמות...

שער אשמדאי

תודות לגשמי הברכה שקיבל האזור לא מכבר מקבלת את פנינו על השביל פריחה נאה בשלל צבעים, משובצת בבוץ המתגבש בצורות משובבות עין לאחר אובדן הלחות של החודשים האחרונים.

פריחה בבוץ

השביל האדום מצטלב לאחר כ200 מטר בסמוך לתחנת שאיבה של מקורות עם השביל הכחול ואנו בוחרים בו וממשיכים צפונה אל גדתו הצפונית של המכתש.

הדרך עוברת בין שלל גבים במצבים צבירה מדבריים נפוצים, מגבים צלולים דרך ירקרקים מלאי אצות ועד בוציים לקראת ייבוש סופי. את השביל מעטרים עורקי אבן חול בצבעים שונים המתחרים עם הפריחה בתפיסת עין הטייל.

מנוחת הטייל

לאחר כ 2 קילומטר עולה השביל על גבעה העשויה כולה מאבן חול בשלל צבעי חום לבן אדום סגול וצהוב, המשובצת בשברי אבני קוורץ ומהווה חוויה גאולוגית כמו גם חגיגה לעיניים.

חול סחוט מאבן

גבעת אבן חול צבעונית

לאחר הטיפוס על הגבעה ממשיך השביל לטפס במעלה ההופך במהרה לתלול אך נוח , זהו מעלה חצרה הממשיך עד לראש גדתו הצפונית של המכתש, מעניין מאוד למצוא לאורך כל המעלה שיבולי חיטה הגדלים בצפיפות ומרמזים על שיירות עבר שעברו בדרך זו ומן הסתם הביאו את זרעי החיטה בגללי בהמותיהם.

שדות השיבולים

מנקודה זו נשקף נוף פנורמי ומדהים של המכתש כאשר תצורות אבן החול הצבעונית בולטות בקרקעיתו ומצלעות הגיר בדופנות המכתש תוחמות אותן ליצירת סיר קטן ופוטוגני.
מתחת לנקודת התצפית נמצא כביש עפר היורד בתלילות אל המכתש ושימש בעבר כנראה לגישה אל המכתש, אך היום סגור לתנועה ומשמש בעיקר תזכורת ליכולת האדם לפגוע בנוף הקדומים בהנף בולדוזר.

תצפית אל חלקו המערבי של המכתש

תצפית אל חלקו המזרחי של המכתש

מנקודת התצפית מתפצל שביל ירוק מזרחה ממש על שפת גדתו של המכתש הידועה בפי הטיילים כסכין של המכתש (ואכן ההרגשה היא כהליכה על סכין ענקים).
אנו הלכים על הסכין לאורך כקילומטר תוך תצפיות בזוית משתנה אל נופו הפרוש מטה של המכתש ולאחר הקפת 90 מעלות מהיקף המכתש פונה השביל חדות מזרחה אל נחל מזר.

מצלעות על הסכין

בתחילה מספק השביל תצפיות אל רמת מדר הסובבת אותנו אך במהרה אנו מגיעים אל נחל מזר ההולך ונהיה קניוני עם התקדמותנו לאורכו. בהמשך עוקף השביל מצפון מפל ענק ויורד אל ערוץ הנחל כ200 מטר אחרי המפל, באזור בו בליה אינטנסיבית של גדת הנחל ממעל יוצרת אומנות טבעית שהיתה יכולה בקלות למצוא את מקומה עם ציירי האספרסיוניזם.

בלייה בגדת הנחל

השביל ממשיך במורד הנחל עוד כקילומטר עד לסדרת גבים אשר צבעם נראה כמו שייך לרמת חובב או לניסוי מוזר בגידול אצות רירניות, אנו משתדלים להתרחק מהם וממשיכים מעט בשביל לנקודת צל יפהפיה הנוצרת על ידי עץ עבות העטור בשלל פריחה.

לאחר ארוחה ומנוחה אנו ממשיכים עם השביל מעט עד להגעה אל מפל בולדרים עצום הנטוי בזויות משונות המאלצות אותנו לתימרוני יציבה קירקסיים בירידתו, מעט אחרי המפל מגיע השביל אל דרך העפר בה הגענו בבוקר.

עייפים אנו מדדים לכיוון המכתש ולמזלנו כנראה שתפסנו את שעת עומס בכביש שכן בדואי נחמד עוצר ומציע לנו הסעה אל שער המכתש שם השארנו את הרכב...

כעשר דקות לאחר מכן אנו כבר יוצאים חזרה בדרך הביתה לאחר טעימה מהמכתש ממש על הסכין... 
 
פריחה על הגובה

תקציר הטיול - משער השטן צפונה עד מעלה חצרה על הסכין של המכתש אל נחל מזר ובמורד הנחל עד הכביש.
דרגת קושי    - קשה מסלול ארוך בשטח חשוף ומאתגר.
חודש הביצוע- מרץ.
סיכום           - טיול צבעוני לאורכו של המכתש הקטן (הגשם שירד העונה מוסיף המון עניין ופריחה) תוך תצפיות נוף נהדרות ולקינוח מפלים בנחל מזר.
לינקים          - המסלול מאינטוראיך נוצר מכתש
מילות מפתח- המכתש הקטן , מכתש קטן , מכתש חצרה ,נחל חצרה , מעלה חצרה , נחל מזר , רמת מזר ,שער אשמדאי , שער השטן . המסלולים באתר בוצעו ונכתבו ע"י צוות Y-tour
.החומר הכתוב מכיל תאור אודות המסלול שבוצע בלבד ואינו בא בגדר המלצה כלשהי
על המטייל להתייעץ עם הגורמים המוסמכים לפני ביצוע הטיול,
.האחריות על ביצוע הטיולים המוזכרים באתר תחול על המטייל בלבד

© Copyright 2007. Y-Trip.info