טיולים בישראל| טיולים בארץ
מסלולי טיולים בדרום
חזרה לדף הבית
אתרי צלילה בארץ ובסיני
אתרים מומלצים
טיולי הכרויות למגזר הדתי לאומי- הסבר מפורט
אודות בעלי האתר
מסלולי טיולים במרכז
מסלולי טיולים בצפון
 
Google


 

 

 

 

 

 

 

 
 

   מנחל משמר למעלה צאלים - בין שתי המעלותפסח השנה הביא איתו מלבד אווירת חירות ופריחת אביב , גם מזג אויר חורפי וענני סערה שהדרימו עד למדבר יהודה.

הפעם ניסינו לתפוס שתי ציפורים במכה אחת – גם טיול בין 2  מהמרשימים בנחלי מדבר יהודה וגם אפשרות לחזות בשיטפון.

השארנו רכב אחד בחניון צאלים (מכביש 90 פניה מערבה בק"מ 230  לפי הסימון נחל צאלים אל דרך עפר משובשת אך עבירה) ועם הרכב השני המשכנו לחניון נחל משמר (מכביש 90 פניה מערבה בק"מ 234 אל דרך עפר מאוד משובשת אך עבירה לנוהגים בזהירות...) שמירה שהוצבה בחניונים מסירה את החשש מפני פירוק הרכבים הנפוץ באזור זה.

עם היציאה מהחניון לכיוון השביל האדום מזהיר אותנו מטייל כי ישנה אזהרת שיטפונות, אנו מסבירים כי בכוונתנו ללכת בשביל הגבוה מעל הנחל וממשיכים.

לאחר כקילומטר אנו מגיעים למזלג השבילים אדום כחול ובהשראת ענני הסערה המתקבצים מעלה פונים אל השביל האדום המוביל אותנו מעל למעוק נחל משמר.

מעל מעוק נחל משמר


השביל נמשך לאורך כ 2 קילומטר על הגדה הצפונית של מעוק נחל משמר, ומספק הצצות אל נופו הקניוני של הנחל ואל המעוק החותר בשכבות הסלע עד הגיעו אל שכבת גיר המקנה לתחתית המעוק צבע לבן בוהק.

מעל מעוק נחל משמר

תוך כדי ההליכה טיפות גשם בודדות מסמנות על הסלעים את הטריטוריה ותוך זמן קצר מתחילים ממטרים המתחלפים בטפטוף לסירוגין. במעוק הנחל אנו מבחינים מדי פעם במספר לא מועט של מטיילים שלא שמעו על השיטפונות במדבר ומקווים שהפעם למרות הגשם יחסך מאיתנו השיטפון והחילוצים הצפויים בעקבותיו.

טיפ טף טיפות הגשם


אנו עוברים נקודת ציון יפהפייה בעיקול הנחל בה עץ בודד הגדל על שפת המצוק מתריס כנגד כל השממה ומהרה מגיעים אל מזלג השבילים כחול אדום המאחד את השביל העובר במעוק עם השביל בו הלכנו.
 

בודד בשממה
אנו ממשיכים מערבה בשביל השחור המתפצל מהאדום ולאחר כחצי קילומטר מתגלה לנגד עיננו מפל פרסה אדיר מימדים אשר הליכה של עוד כמאה מטרים מגלה בתחתיתו מעיין בעל מראה מיוחד – עין משמר.

מפל הפרסה


זהו מעיין בעל צורה מאוד ייחודית, המתנקז מנקבים בגובה כ20 מטר המעלה המצוק ויוצר צורות זרימה מעוגלות על פני המצוק הנשפכות אל בריכה רדודה אך רחבת ידיים בתחתיתו.

עין משמר

לאחר מנוחה קצרה אנו מתחילים בעלייה אל רמת המדבר בשביל נוח בתחילתו ממנו נשקף מבט גובה של עין משמר ומפל הפרסה,וממול ניתן לראות מערות טבעיות בצוק בהן מצאו הארכיאולוגים מטמונים קדומים. עד מהרה השביל נהפך לשביל מסוג "החפץ חיים" כאשר מצד אחד קיר אבן ומצידו השני פעורה תהום...

השביל הצר במעלה משמר


לאחר הטיפוס המאתגר אנו מגיעים אל ראש מעלה משמר ממנו נשקף נוף של ערוץ נחל משמר תחתי המתחתר תחתינו עד לים המלח. מעניין איך הערוץ הקניוני המרשים נראה מראש המעלה כאילו פוסל בעדינות על ידי ראש סיכה בנוף הרחב שמתחתינו.

נחל משמר מראש מעלה משמר


בהמשך המעלה שביל שקוף מושך אותנו לתצפית מראש מפל הפרסה שמתחתיתו התחלנו את הטיפוס, הנוף מהמם והממטרים מוסיפים לדרמטיות של הנוף, אנו ממתינים מספר דקות לראות האם בכל זאת ישטוף היום הנחל, אך למרבה האכזבה או המזל של ההולכים בערוץ הנחל היום למרות הגשם לא נוצרו תנאים לשיטפון.

מראה מראש מפל הפרסה

אנו ממשיכים על רמת המדבר בשביל השחור ההופך לכחול, חוצים את מזלג השבילים ירוק כחול, ולאחר כ 3 קילומטר מגיעים אל מעלה צאלים, אשר בכיוון הליכתנו משמש כמורד צאלים.

הנוף מראש מעלה צאלים

הירידה תלולה אך נוחה ובמהרה נשקף מולנו נוף פנוראמי של קניונו התחתי של נחל צאלים ושל שפכו, אשר בסמוך אליו חנינו. עוד חצי שעה ואנו בדרך לאיסוף הרכב השני ולאחר טיפוס רגלי על שתי מעלות במעלה דרך האספלט הביתה....

הישרדות נגד כל הסיכויים...


תקציר הטיול
- מחניון נחל משמר מעל מעוק נחל משמר אל עין משמר, המשך במעלה משמר ועל רמת המדבר עד מעלה צאלים וחניון צאלים.
דרגת קושי    - קשה.
חודש הביצוע- אפריל.
סיכום           - טיול בנופו המרשים של נחל משמר ביקור בנקודת החן של עין משמר עלייה במעלה משמר המפחיד מעט וסיום במעלה צאלים.
לינקים          - המסלול ממנהלת הטיולים
מילות מפתח- נחל משמר, עין משמר , מעלה משמר , מעלה צאלים , נחל מישמר.


  המסלולים באתר בוצעו ונכתבו ע"י צוות Y-tour
.החומר הכתוב מכיל תאור אודות המסלול שבוצע בלבד ואינו בא בגדר המלצה כלשהי
על המטייל להתייעץ עם הגורמים המוסמכים לפני ביצוע הטיול,
.האחריות על ביצוע הטיולים המוזכרים באתר תחול על המטייל בלבד

 
© Copyright 2007. Y-Trip.info