טיולים בישראל| טיולים בארץ
מסלולי טיולים בדרום
חזרה לדף הבית
אתרי צלילה בארץ ובסיני
אתרים מומלצים
טיולי הכרויות למגזר הדתי לאומי- הסבר מפורט
אודות בעלי האתר
מסלולי טיולים במרכז
מסלולי טיולים בצפון
 
Google


 

 

 

 

 

 

 

 

 

נחל חתירה - ימין המיטב של המדבר


נוף ממעלה ימיןפסח הבא עלינו לטובה השנה הביא מלבד אווירת חירות ומזג אויר נוח גם שמירה בחניוני הנגב באדיבות עמותת התיירות של האזור, ואנו קופצים על ההזדמנות לטיול באחד המסלולים היפים ובעלי נקודות עניין רבות מהקיימים בנגב - גבים,מפלים, תצפיות, סדקי סלע וגם מעט אתגר לבעלי פחד הגבהים.

התחלנו את הטיול בחניון עין יורקעם, הנמצא לצד כביש 206 המוליך אל מפעלי אורון. את פנינו קיבל בדואי משועמם שכנראה נשכר לשמור על החניון מביזת המכוניות הנפוצה בשנים האחרונות באזורים אלו. לפי אגדות האכיאולוגים היה פה בתקופה הביזנטית מצד ביזנטי, אך היום צריך דמיון רב כדי לראות את שרידיו מבצבצים מעל חול החניה.

עין ירקעם

מהחניון מוביל שביל בצבע ירוק אל עין יורקעם שהוא גב מרשים ולשמחתנו השנה גם די מלא. מדרגות שנחצבו על ידי הביזנטיים מובילות אל הגב. הגב נמצא בתחתיתו של מפל המספק צל ומשחקי אור וצל לשמחת הצלמים.
מדרגות ליורקעם


עיקול בנחל חתירה


אנו חוזרים אל השביל וחוצים איתו את ערוץ נחל חתירה, אל הגדה הנגדית כאשר בדרך מתגלה נוף נהדר של עיקול הנחל. לאחר כקילומטר, אנו מגיעים אל מפל פרסה ענק המספק נוף מדהים של ערוץ נחל חתירה הממשיך למטה. מצד ימין של הגדה יורד שביל חתחתים מסוג "החפץ חיים" אל תחתית המפל. לשמחתנו הותקנו בשביל דרגיות מתכת וסולם המקלים את מלאכת הירידה.


מעלה פלמח


מעלה פלמחמסופר ששביל זה נפרץ לראשונה על ידי מחלקה בפלמ"ח שחיפשה דרך לעקוף את סיורי הבריטים שנעו באזור ממשית-ים המלח, ובמבט מלמטה אנו משתאים לגבורת האנשים שפרצו נתיב במצוק הנראה במבט ראשון כבלתי ניתן למעבר.

מפגש ימין חתירה


אנו ממשיכים עם השביל בנופיו המרשימים של נחל חתירה עד למפגש נחל חתירה עם נחל ימין, ופונים אל מעלה ימין המסומן בצבע ירוק .המעלה התלול אך הנוח מספק תצפית נהדרת על מפגש הנחלים מגובה מעוף הציפור ותצפית אל מפל ימין הנמצא מעבר למעוק הנחל ממולנו.

מפגש ימין חתירה

בראש המעלה הפתעה גיאולוגית מעניינת - סדק בסלע ברוחב מטר החוצה את השביל לרוחב המצוק ומאלץ אותנו לקפוץ מעליו. למרות ניסיונות למדוד את עומק הסדק על ידי זריקת אבן לתחתיתו אנו לא מצליחים , כנראה הסדק נמשך עד תחתית המצוק...

סדקים

אנחנו ממשיכים לאורך נחל ימין ולאחר זמן קצר שומעים מרחוק קולות ילדים משחקים , האם זו פאטה מורגנה? מעבר מהיר של עיקול הנחל מגלה את גבי ימין כשהם מלאים ויוצרים שרשרת ברכות יפהפיות בהן מתרחצות מספר משפחות. לאחר שעה של שחיה בגבים אנו ממשיכים עם הנחל אל חניון ימין , ומשם עקב חוסר היענות לעצירת טרמפים עם הכביש חזרה במסע כומתה קצר על הכביש חזרה אל הרכב בחניון יורקעם.

גבי ימין
 

תקציר הטיול - מעין יורקעם אל מפגש הנחלים ימין חתירה ומשם אל חניון נחל ימין.
דרגת קושי    - קשה מעלה פלמח מאתגר את בלוטות האדרנלין ושאר המעלות מאתגרים את הכושר.
חודש הביצוע- אפריל.
סיכום           - טיול מדהים עם מספר רב של נקודות משיכה: גבים, מעלות וסדקים.
לינקים          - ימין חתירה במנהלת הטיולים .
מילות מפתח- נחל חתירה, נחל ימין , גבי ימין, עין יורקעם , מעלה פלמח , סדקי ימין , מעלה ימין.
 המסלולים באתר בוצעו ונכתבו ע"י צוות Y-tour
.החומר הכתוב מכיל תאור אודות המסלול שבוצע בלבד ואינו בא בגדר המלצה כלשהי
על המטייל להתייעץ עם הגורמים המוסמכים לפני ביצוע הטיול,
.האחריות על ביצוע הטיולים המוזכרים באתר תחול על המטייל בלבד

© Copyright 2007. Y-Trip.info