טיולים בישראל| טיולים בארץ
מסלולי טיולים בדרום
חזרה לדף הבית
אתרי צלילה בארץ ובסיני
אתרים מומלצים
טיולי הכרויות למגזר הדתי לאומי- הסבר מפורט
אודות בעלי האתר
מסלולי טיולים במרכז
מסלולי טיולים בצפון
 
Google


 

 

 

 

 

 

 

 

 


נחל פרס תחתון – אל קוביות הענק

אל קוביות הענק בגבי פרס

ככל שמתבגרים הולך זמן התגובה ועולה, אז מה הפלא שלקח לנו שבועיים מפרוץ השטפונות במדבר יהודה עד שמצאנו חצי יום פנוי לטיול אל נחל פרס וגבי פרס הידועים ביופיים.

את הטיול התחלנו בצומת הערבה, שם למרבה הנוחות נכבש מגרש עפר מצפון לצומת ובו מספיק מקום בכדי להחנות מספר רכבים בטווח עין מהתנועה הערה בצומת (המפחיתה לדעתי את סיכויי פריצת הרכב).

מעט ממזרח לצומת שלט מכוון אותנו אל דרך עפר רחבה המסומנת ירוק ועולה בתלילות את מעלה פרס, הדרך תלולה אך נוחה מאוד ואני נזכר בפעם האחרונה שעליתי כאן לפני מספר שנים ומספר קילוגרמים...

לאחר מספר עצירות בדרך לטובת הקילוגרמים העודפים (מחר דיאטה...) ולטובת תצפיות אל הנוף המדהים של דרום ים המלח המשתרע מתחתינו, אנו מגיעים אל מפל פרסה עצום אשר אליו נשפך ערוצון נחל מקומי מדרום. שיטה יפהפה גדלה על שפת המצוק ממש על נקודת השפך של הערוץ ומסביבו מסודרות בטוב טעם סדרת אבנים היוצרות ספסלים טבעיים לכל החפץ לנוח ולצפות על נוף הקדומים (עבר בדעתי להעתיק את העיצוב הטבעי אל גינתי הפרטית...).

שיטה משקיפה על מפל החלון של נחל פרס

בחלקו המערבי של מפל הפרסה פוצע נחל פרס סדק אימתני בגובה של כ 50 מטר במצוק ובתחתיתו מפל חלון הצופה אל הנוף מגובה שלהערכתי עולה על 100 מטר.

תצפית אל מפל החלון בנחל פרס תחתון

אנו ממשיכים לצעוד בשביל המסומן ירוק וחוצים את סימון השבילים השחור היורד בתלילות אל מעוק הנחל. השביל ממשיך לאורך שפת המצוק ומספק הצצה אחרונה אל מפל הפרסה ואל נופו השליו של ים המלח (טוב, בריכות האידוי של מפעלי ים המלח אבל עדיין כחול ומדהים).

השביל מתפתל יחד עם נחל פרס כאשר למטה ניתן לראות את מעוק הנחל החותר בהרים וחושף שלל גוני חום ולבן שמיד מעוררים זכרונות נשכחים משיעורי גיאולוגיה על מיני חרסיות וקירטון , זכרונות המתנדפים חיש קל בחום השמש ההולך ומעצים.

לאחר כקילומטר  מנמיך המעוק ואנו פוגשים את השביל האדום המאפשר גישה אל מעוק הנחל אך ממשיכים בשביל הירוק עוד כקילומטר לנקודה בה הוא פוגש את השביל השחור המוליך אל מעוק הנחל מחלקו העליון של הנחל.

בנקודת המפגש בולטים לעין מספר גבים ירקרקים שמימיהם עדיין צלולים ובוץ שאך זה מכבר נוצר ומעלימים את החשש שמא השטפונות פסחו על נחל פרס וגבי פרס יבשים.

השביל הירוק חוצה את ערוץ הנחל ומטפס בתלילות על המצוק הנגדי (שוב הקילוגרמים מוחים...) אך העליה קצרה וחיש קל אנו ממשיכים על שביל נוח המוליך אותנו מעל הנחל.

השביל חולף על פני מצבת זיכרון ועל פני שילדת ג'יפ (היה מנוע?) אשר למרבה ההפתעה נותרו בה המושבים (די נוחים יש לומר) ומספקים מקום מנוחה נוח , רק חבל שהג'יפ ננטש כשהוא צופה אל המישור ולא אל הנחל המדהים המשתרע תחתינו.

גבי פרס


עוד מספר דקות הליכה בשביל הירוק ואנו מגיעים אל מעוק רחב וארוך שמצדדיו צוקים בגובה כ10 מטר ותחתיתו הלבנבנה (שוב שיעורי הגיאולוגיה מעלים ניחושים) משובצת בעשרות גבים ירקרקים ומלאים עד גדותיהם.אנו מסיירים לאורך גבי פרס ומגלים (כאילו שלא ידענו...) בקצה המעוק מפל אשר ממנו נשקפת תופעת טבע מוזרה וייחודית למקום זה – 5 סלעי ענק המסותתים בידי מפולות קדומות לכדי קוביות ענק שאורך צלען כ 5 מטרים.

קוביות הענק בגבי פרס

לאחר הסיור בינות לגבים , אשר תוך שבועיים בלבד מהשיטפון האחרון כבר התחילו להתמלא בלהקות של זחלי יתושים הנמלטים כגוף אחד מצלליותנו המתקרבות אליהן ובשלל אצות ירקרקות. אנו מוותרים על טבילה ומתיישבים על מדף סלע לארוחה ושלווה מדברית.עד מהרה שלל ציפורים מגיע לארח לנו לחברה ולנסות ולהצטרף אל ארוחת הבוקר הבילתי צפויה, אך קולות צעקות קרבים ובעקבותיהם מטר אבנים הניתך מהמצוק מעלינו מבשר על עדר חיות מתוצרת משרד החינוך שנגרר בעל כרחו לבקר בגבים.

טריסטמית ידידותית בגבי פרס

אנו לומדים מהציפורים וחיש קל נמלטים מעדר תלמידי הפרא וממשיכים בדרכנו חזרה על המסלול הירוק עד למפגש עם המסלול השחור היורד אל מעוק נחל פרס.

תצפית אל גבי פרס

המסלול בתוך המעוק מרשים בהרבה מאשר ניתן לצפות ממבט אל המעוק מהשביל הירוק העובר מעלינו. השביל מושך בין שלל מפלונים קלים למעבר (בפעם הקודמת בה טיילתי כאן היו מפלים גבוהים בהרבה אך מן הסתם הם התמלאו בסחף שטפונות) ובין מעט גבים שלא איבדו את מימיהם לאדמה המחלחלת ולשמש הקופחת .

יורדים במעוק של נחל פרס תחתון

אט אט המצוק נהיה גבוה יותר עד שאנו מגיעים אל הנקודה בה המסלול השחור עולה בתלילות מעלה , אנו ממשיכים מעט במורד הנחל בשביל המסומן שקוף ולאחר הליכה קצרה מגיעים אל מפל החלון אליו השקפנו בתחילת טיולנו.

הנוף ממפל החלון פראי ומפחיד, אך לולאת חבל המחוזקת אל קיר המצוק מספקת אחיזה נוחה ומאפשרת להתקרב כמעט עד שפת המצוק.

מפל החלון בנחל פרס תחתון

חזרה אל השביל השחור וטיפוס תלול מאוד לגובה של כ 50 מטרים על מצוק הנחל בין דרגיות ומעקה ברזל המקלים את העליה ומן הסתם גם מונעים אבידות בנפש מן המטפסים במסלול תלול זה העובר על שפת תהום.

השביל השחור מתחבר אל הירוק ואנו שבים לנוח בצל השיטה ולהרהר על יופי המדבר לפני החזרה אל אפור העיר...

שיטה על פי תהום

באה מנוחה ליגע


תקציר הטיול - צומת הערבה אל גבי פרס וחזרה דרך מעוק נחל פרס תחתון .
דרגת קושי    - בינוני.
חודש הביצוע- נובמבר.
סיכום           - מסלול לא קשה במיוחד ועמוס בנקודות חן (אין על גבי פרס).
לינקים          המסלול מאתר משרד החינוך  המסלול במגלים .
מילות מפתח- נחל פרס ,נחל פרס תחתון ,גבי פרס ,מפל החלון בנחל פרס, מעוק נחל פרס.

 


 המסלולים באתר בוצעו ונכתבו ע"י צוות Y-tour
.החומר הכתוב מכיל תאור אודות המסלול שבוצע בלבד ואינו בא בגדר המלצה כלשהי
על המטייל להתייעץ עם הגורמים המוסמכים לפני ביצוע הטיול,
.האחריות על ביצוע הטיולים המוזכרים באתר תחול על המטייל בלבד

© Copyright 2007. Y-Trip.info