טיולים בישראל| טיולים בארץ
מסלולי טיולים בדרום
חזרה לדף הבית
אתרי צלילה בארץ ובסיני
אתרים מומלצים
טיולי הכרויות למגזר הדתי לאומי- הסבר מפורט
אודות בעלי האתר
מסלולי טיולים במרכז
מסלולי טיולים בצפון
 
Google


 

 

 

 

 

 

 

 

 מצוק תמרור לעין בוקק – ברמה מעל המלונותערוץ נחל בוקק והמלונות ממפל בוקק

מזה שנים הסתקרנתי לגבי המקומות אליהם מפנים שלטי המדבר, ואחד מהשמות המסקרנים ביותר הנו השלט המפנה מכביש 31 היורד מערד למלונות ים המלח אל עבר צוק תמרור.

אם כן צירוף של יום קריר ושתי מכוניות המאפשרות מסלול אורכי הביא אותנו לגמוא את הדרך היורדת ממקום המסתורין הקרוי צוק תמרור דרך נחל בוקק אל עין בוקק הנמצא מעט ממזרח למלונות ים המלח.

את טיולנו התחלנו במתחם מלונות ים המלח שם הותרנו את הרכב היותר חדיש בבטחון היחסי של המוני התיירים, ונסענו עם הגרוטאה שלי במעלה כביש 31 עד מעט מעבר לקילומטר 65, שם שלט דהוי מכוון לשביל ההליכה הירוק אל צוק תמרור. לצד הכביש אין חניה מוסדרת אך שוליים רחבים של מדבר לצד הדרך משמשים תחליף נאה לכך.

השביל הירוק פונה מכביש האספלט צפונה ובמהרה מתעקל לכיוון צפון מזרח תוך טיפוס מתון על גבעות האזור.

עולים אל צוק תמרור

לאחר כקילומטר אנו מוצאים את עצמנו על ראשו של הר שולחן (הר שראשו כמו קטום ומזכיר שולחן) שטוח לחלוטין המכוסה במינרל שחור המרנה לו מראה מעט מפוחם.

על ראש צוק תמרור

הסימון כאן נקטע ואנו משוטטים לאורך המצוק עד לנקודה המזרחית ביותר שלו בניסיון למצוא את המשך השביל, ולמרבה ההפתעה בנקודה זו מספק המצוק תצפית מדהימה אל כל אזור ים המלח, כביש 31 ומתחתינו דרך הג'יפים המסומנת במפת סימון השבילים בשחור בולטת בין גבעות נמוכות המשתפלות תחתינו.

הנוף מהנקודה המזרחית של מצוק תמרור

המקום המדהים מזמין אותנו למנוחה וארוחת בוקר שלאחריהן אנו מוצאים את המשך השביל על חלקו הצפון מזרחי של המצוק.

השביל יורד מהמצוק על שלוחת סלע הנמשכת ממנו ומשם ממשיכה מטה אל בין גבעות בשלל צבעי חום ואפור, היוצרות מעין מבוך זעיר בו מנווט השביל עד לנקודת הצומת עם שביל הג'יפאים השחור אותו ראינו מלמעלה.

אחרי הגשם

נקודת הצומת משובצת בשברי זכוכיות רבים המעידים כי הרכבים שעברו כאן סבלו קשות,  ואנו ממשיכים עם השביל הירוק הממשיך בערוצו של נחל בוקק.

ערוץ נחל בוקק

תחתית הערוץ באזור זה בנויה מסלע חרוץ בצורת שתי וערב ומהווה כר לצילום אומנותי, אך להבדיל המשך שני הקילומטר הבאים בערוץ הנחל די משמים ואנו עוברים אותו בהליכה מהירה. בדרך עוקף השביל מפל פרסה קטן המשמש מסעדה לעת מצוא לטיילים הרעבים וכן כר תצפית בשממיות המסתתרות להן בין מצוקי המפל.

שממית במפל בוקק הקטן

המשך הנחל חולי בעיקרו אך נוף הקדומים שמסביבנו מספק עניין רב וניתן לדמות בצורות הסלע על גבעות הסביבה יצורים שונים ומשונים הנגלים ונעלמים עם שינוי זוית ההתבוננות.

נוף באיזור נחל בוקק עליון

לאחר שתי קילומטר הליכה אנו מגיעים לראשו של מפל בוקק שהוא לטעמי אחת מנקודות התצפית המרהיבות ביותר לעבר ים המלח.

מפל בוקק

מראש המפל העצום שגובהו יותר מ100 מטר נשקף נוף פנורמי של דרום ים המלח כאשר ממש ממולנו נוף מדהים של מלונות ים המלח הנראים כאילו יצאו ממשחק סים סיטי מתפרש מולנו, ומאפשר לראות את הארכיטקטורה היפהפיה של המלונות אשר אינה תמיד גלויה למתבונן בהם מקרבה.

נוף המלונות ממפל בוקק


לאחר הפסקה ארוכה בנוף מדהים זה אנו ממשיכים מעט עם השביל הירוק עד להצטלבות עם השביל האדום, בו אנו פונים דרומה אל מעלה בוקק שבמקרה זה משמש כמורד בוקק...

ים המלח מראש מעלה בוקק

תחילת הירידה הינה בדרדרת ענק של שברי סלעים שנפלו מהמצוק בעידנים קדומים, אך המהרה הופך השביל לשביל נוח ורחב יחסית המוביל אותנו במהירות לנקודת הצומת עם השביל השחור שאנו ממשיכים בו אל עין בוקק.

הדרדרת בראש מעלה בוקק

השביל השחור בתחילתו נוח להליכה אך במהרה הוא נהיה תלול ומחייב הליכה איטית וזהירה, עם ההגעה אל ערוץ הנחל סידרת דרגיות הקבועה בסלע מאפשרת ירידה מעל בולדר ענק אל ערוץ הנחל המפכפך בחדווה לכיוון ים המלח.

מפל באזור עין בוקק

ההליכה בערוץ הנחל קלילה ומלווה בסידרת מפלונים וברכונות מרעננות ועד מהרה אנו חוזרים אל מתחם המלונות לאיסוף הרכבים וחזרה הביתה...

תם ולא נשלם – על שום מה נקרא צוק תמרור? שיטוט מהיר באינטרנט מראה ששלט בולט שהיה קבוע על הצוק בעבר נתן לו את שמו, אנו מודים לקובע השלט האלמוני שגירה אותנו לצאת לטיול זה וכבר מתכננים את הטיול הבא בעקבות המקומות בעלי השמות המרתקים...


תקציר הטיול - מצוק תמרור דרך מפל בוקק אל עין בוקק.
דרגת קושי    - קשה - מסלול ארוך חשוף ותלול במעלה בוקק.
חודש הביצוע - נובמבר.
סיכום           - טיול בנוף קדומים מרהיב עם נקודות משיכה מדהימות - צוק תמרור ומפל בוקק.

מילות מפתח - צוק תמרור , מפל בוקק , נחל בוקק , עין בוקק , מעלה בוקק ,מלונות ים המלח מרמת המדבר.
  המסלולים באתר בוצעו ונכתבו ע"י צוות Y-tour
.החומר הכתוב מכיל תאור אודות המסלול שבוצע בלבד ואינו בא בגדר המלצה כלשהי
על המטייל להתייעץ עם הגורמים המוסמכים לפני ביצוע הטיול,
.האחריות על ביצוע הטיולים המוזכרים באתר תחול על המטייל בלבד

© Copyright 2007. Y-Trip.info