טיולים בישראל| טיולים בארץ
מסלולי טיולים בדרום
חזרה לדף הבית
אתרי צלילה בארץ ובסיני
אתרים מומלצים
טיולי הכרויות למגזר הדתי לאומי- הסבר מפורט
אודות בעלי האתר
מסלולי טיולים במרכז
מסלולי טיולים בצפון
 
Google


 

 

 

 

 

 

 

 

 


סובב ירוחם - פרח המדבר

הגיע חודש אוקטובר, ונפתחה עונת הטיולים במדבר... השמועות על חלמוניות הפורחות עושות להן כנפיים, ומביאות אותנו לטיול באזור ירוחם.
ירוחם בניגוד למוניטין הלא מוצדק לטעמי שישנו לעיר
, הינה עיירה קטנה ומקסימה הממוקמת באופן אסטרטגי בפתחו של המכתש הגדול ,בין שמורות האירוסים והחלמוניות ובצד אגם יפהפה הנסתר בלב המדבר באפיקו של נחל ירוחם.

אגם ירוחם

לכניסה המערבית של העיר אנו מגיעים מכביש 204 ומיד פונים מערבה בכיכר בעקבות השילוט אל אגם ירוחם. נסיעה קצרה מביאה אותנו אל חניון הממוקם בצידו המזרחי של האגם, האגם באזור זה מטופח מאוד עם ספסלי ישיבה , פינות צל ואפילו אמפיתאטרון קטן. מספר דייגים באגם מעוררים תמיהה שכן פורסם ברבים שהאגם מכיל בין השאר מעט משפכי האזור...

ספסל לצד האגם

אנו מתחילים את הטיול לאורך גדת האגם על השביל הכחול. השביל עובר לאורך חורשה הנטועה על שפת האגם, תוך התרחקות ממעט הדייגים, אל שטח המאוכלס בבעלי כנף בלבד.

ציפורים


סכר האגם

לאחר כשתי קילומטר מגיע השביל אל הסכר היוצר את האגם, ממנו נשקף נוף מרשים של משטח המים ותצפית אל המשך ערוצו היבש של הנחל, גודלו העצום של גוף המים מרמז על עוצמת השיטפונות המתנקזים אל מקום זה.

האגם

השביל מוביל אותנו לחציית ערוץ הנחל ממש מעברו של הסכר, וממשיך בתלילות אל מרומי ההר עד לשרידי יישוב. ממקום זה נשקף נוף מרשים של פאתי ירוחם והסביבה, שרידי היישוב מראים כי גם בתקופות קדומות יותר היה אזור זה מושך ליישוב בני אדם או שהיה גם אז ארץ גזרה... (אולי גם הם בנו סכר ויצרו מקווה מים משלהם?).

חלמוניות

המשך צעידה על השביל מוביל אותנו למפגש עם השביל השחור החותך אל כביש 204 ואל ריכוזי הפריחה של החלמוניות הפורחים לצדו, הסימון מעט מבולבל אך המון התיירים ההולכים בשביל החלמוניות למטה מראים את היעד ואנו חיש צועדים לקראתם, מספר שלטים שהוצבו בידי נערי תנועת הנוער המקומית מובילים ישירות אל ריכוזי הפריחה הגדולים , שם בלב המדבר ריכוזים צפופים של פרח גביעי צהוב ומרשים - החלמונית.

מצד


קשתות במצד

לאחר מנוחה קלה וארוחת צהריים אנו חוזרים לחניון האגם דרך כביש 204, בדרך מצד שמאל של הכביש מיצד משוקם ומרשים מזמין אותנו לביקור חפוז, שוב מסתבר שהאזור היה מיושב מזה זמן רב, ואכן למראה היופי של מקום זה איננו מתפלאים על כך.

נוף האגם


תקציר הטיול - מאגם ירוחם בשביל הכחול אל מעבר לסכר וטיפוס על ההר ירידה בשביל השחור אל פריחת החלמוניות וחזרה דרך הכביש וביקור במצד ירוחם.
דרגת קושי    - בינוני - הטיפוס על ההר די מתיש.
חודש הביצוע- אוקטובר.
סיכום           - טיול מעניין לצד אגם בלב המדבר משולב עם תצפיות גובה על האגם וירוחם וכמובן פריחת החלמוניות.
לינקים          - אזור ירוחם בטיולי , אזור ירוחם במנהלת הטיולים .
מילות מפתח- אגם ירוחם, ירוחם , חלמוניות ירוחם , מצד ירוחם .
 המסלולים באתר בוצעו ונכתבו ע"י צוות Y-tour
.החומר הכתוב מכיל תאור אודות המסלול שבוצע בלבד ואינו בא בגדר המלצה כלשהי
על המטייל להתייעץ עם הגורמים המוסמכים לפני ביצוע הטיול,
.האחריות על ביצוע הטיולים המוזכרים באתר תחול על המטייל בלבד

© Copyright 2007. Y-Trip.info